Jak przywrócić blask karoserii?

| 0 Komentarzy
Polerowanie karoserii nie należy do najłatwiejszych czynności, dlatego warto trzymać się pewnych reguł.

Częste używanie samochodu wiąże się niestety z powstawaniem defektów. Regularne pielęgnacje pozwalają jednak na to, by wygląd naszego auta pozostawał atrakcyjny dla oka. Poza oczywistymi kwestiami takimi jak częste wizyty na myjni wraz z woskowaniem samochodu czy dbanie o wnętrze pojazdu warto zainteresować się polerowaniem lakieru samochodowego. Tak zwana polerka samochodowa pozwala na usunięcie niedoskonałości lakieru, takie jak drobne rysy, które powstały wraz z eksploatacją pojazdu. Dzięki regularnemu polerowaniu samochodu, nasze auto pozostanie świeże. Wiele osób zastanawia się jak polerować auto skutecznie i czego używać do polerowania samochodu.

Polerowanie karoserii – od czego zacząć?

Ludzie, którzy decydują się na polerowanie lakieru, zachodzą w głowę jak polerować samochód, tak aby cały zabieg był skuteczny. Niemniej, jednak zanim zabierzemy się do tej czynności, należy wiedzieć, od czego zacząć.

Oczywistym wydaje się zorientowanie się, czy polerowanie jest nam w ogóle potrzebne oraz określić, na jakim efekcie nam zależy. Samo lśnienie lakieru równie dobrze może być efektem dokładnego wymycia samochodu na pobliskiej myjni, choć nie starcza to niestety na długo. Dla lepszego efektu zaleca się woskowanie i czyszczenie samochodu przy pomocy specjalnych preparatów.

Kolejnym krokiem, gdy zdecydujemy się jednak na polerowanie samochodu, jest dowiedzenie się jaki lakier posiadamy na samochodzie. Jeśli jest to lakier wielowarstwowy, należy uważać na warstwę bezbarwną, która stanowi powłokę ochroną, więc nie należy jej usuwać całkowicie. W przypadku lakierów jednowarstwowych, akrylowych powłoka zewnętrzna jest jednocześnie dekoracyjna i ochronna. Sprawia to, że polerowanie musi być bardziej uważne i dokładne, ponieważ zbyt głębokie polerowanie może przynieść konsekwencję w postaci uszkodzenia warstwy bazowej lakieru.

Ostatnim krokiem jest zaopatrzenie się w maszynę do polerowania auta oraz specjalną pastę polerską do samochodu. Zarówno o jednym, jak i o drugim więcej znajdziesz w następnych akapitach.

Jak przygotować auto do polerowania?

Wiele osób, które decyduje się na ręczne polerowanie samochodu, nie wie, jak wypolerować auto. Niektórzy nawet nie wiedzą, jak przygotować samochód, tak aby polerowanie auta było skuteczne.

Podstawą efektywnego polerowania karoserii jest odpowiednie przygotowanie samochodu. Pierwszym krokiem jest zabezpieczenie elementów narażonych na zabrudzenie. Wszakże łatwiej jest okleić taśmą klamkę czy plastikowe elementy niż później zeskrobywać z nich wosk. Gdy zabezpieczymy już wrażliwe elementy, następnym etapem jest dokładne wyczyszczenie pojazdu w myjni. Należy dokładnie umyć lakier. Wskazane jest też użyciu glinki po myciu, ponieważ wydobywa ona z lakieru wbite cząsteczki brudu. Glinka to specjalistyczna masa plastyczna, która wyciąga drobinki z lakieru, które mogą spowodować zarysowania auta przy kontakcie z polerką do samochodu.

Jak i czym polerować auto?

Podstawowym pytaniem przy polerowaniu auta jest oczywiście czym polerować auto. Jeśli chodzi o sprzęt, należy zaopatrzyć się w polerkę do lakieru. Preparatem używanym dla osiągnięcia zadowalającego efektu jest pasta do polerowania lakieru. Nie warto oszczędzać na paście do polerowania samochodu i należy zrobić wstępne rozeznanie w rynku, ze względu na dużą liczbę oferowanych preparatów. Pomocne w tym może okazać się wpisanie w wyszukiwarkę frazy: „najlepsza pasta polerska do lakieru samochodowego opinie”.

Jak polerować auto? Polecanym sposobem jest polerowanie karoserii wspomnianej wcześniej polerką samochodową, najlepiej z kilka końcówkami, tak zwanymi padami. Różnią się one twardością. Przy późniejszych etapach pracy używane są miękkie pady.

Podstawowe zasady podczas polerowania karoserii

Przy samodzielnym polerowaniu karoserii należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które stanowią o sukcesie procesu. Po pierwsze, tak jak pisaliśmy w przygotowaniach, ważne jest, by polerować czyste auto. Kolejną zasadą jest używanie odpowiedniego sprzętu, zamiast szlifierki kątowej, lepiej użyć jest polerki. Ręczne polerowanie jest mniej efektywne oraz znacznie bardziej pracochłonne.

Ważny jest również wybór odpowiednich padów polerskich. Pady rozróżniane są przy pomocy kolorów w zależności od producenta, więc należy zapoznać się z ich kategorią. Rozróżniamy pady mocno ścierne, średnio ścierne oraz nabłyszczające. Równie ważny jest wybór odpowiedniej pasty polerskiej. Przy zmienianiu padów należy uważać, by nie używać różnych rodzajów pasty na jednym padzie. Do wykończenia polerowania potrzebna jest z kolei pasta wygładzająca.

Jakich błędów nie popełniać?

Do najczęstszych błędów przy polerowaniu samochodów należy pozostawienie hologramów. Nazywane są tak powierzchniowe przebarwienia widoczne w zależności od kąta, powstałe poprzez użycie niewłaściwego, zbyt twardego pada lub zły dobór pasty. Hologramy mogą powstać także poprzez zbyt mocny, nierównomierny nacisk, który powoduje skazy lakieru.

Należy też uważać na miejscowe przypalenie lakieru. Nieumiejętne polerowanie zmienia kolor lakieru, nawet na transparentny. Zbyt silne i długotrwałe polerowanie w jednym miejscu, może dać ten niepożądany efekt. Należy pamiętać o kontrolowaniu temperatury polerowania samochodu oraz o nieprzesadzaniu z ilością pasty.

Samodzielne polerowanie karoserii – czy warto?

Ludzie przez wysokie koszty polerowania auta u specjalisty zastanawiają się, czy warto polerować samodzielnie karoserię. Choć oczywiście wizyta w warsztacie jest pewniejszą opcją. Wiadome jest, że polerowanie samochodu wymaga precyzji. Jeśli nie mamy smykałki do tego typu prac, zamierzamy oszczędzić na preparacie lub maszynce i nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, lepiej zostawić to ekspertowi. Natomiast jeśli czujemy, że damy radę wykonać to wyzwanie, zaopatrzymy się w odpowiedni ekwipunek oraz zastosujemy się do zasad, możemy zaoszczędzić nieco pieniędzy, decydując zrobić się to samemu.

Jaki jest średni koszt polerowania auta?

Wiemy już o niewątpliwych plusach wizyty u specjalisty. Natomiast jak to wygląda cenowo. Ile kosztuje polerowanie samochodu? To wszystko zależy od złożoności usługi. Za jednoetapową korektę lakieru zapłacimy najczęściej, w zależności od salonu między 500, a 700 złotych. Za pełną trzyetapową korektę musimy jednak wyłożyć przynajmniej 1000 złotych, a najczęściej kilkaset złotych więcej.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 04:54
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.